Домашен сок од боровница без шеќер – извор на витамини

Домашен сок од боровница без шеќер – извор на витамини

Одличен сок за здрав почеток на денот.

Состојки:

  • 5 кг боровница

Начин на подготовка:

  1. Боровниците добро измијте ги и исчистете ги. Мора да бидат зрели за да може да се исцедат.

     

  2. Во соковник ставајте боровница и цедете сок. Доколку е потребно процедете го на густа цедилка неколку пати. Ставете во стерилизирани шишиња и чувајте во фрижидер. Пијте по 50-100 мл дневно.

     

  3. Сокот од боровница е еден од најздравите и ја поправа крвната слика.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text