Гурмански омлет од рерна

Гурмански омлет од рерна

Квалитетен и калоричен доручек.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 200 гр брашно
 • 100 гр рендан кашкавал
 • 200 мл јогурт
 • неколку шери домати
 • 100-150 гр сувомеснато
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Разматете три јајца, посолете, додајте јогурт, продолжете со матење. Ставете брашно и прашок за печиво па убаво соединете.

   

 2. Една половина од смесата прелијте во садот за печење, па ставете сувомеснато, а потоа другата половина. Додајте шери домати. Печете на 200 степени 20-25 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта