Летна освежувачка торта со малини и бело чоколадо

Летна освежувачка торта со малини и бело чоколадо

Ако сакате малини, направете го овој неодолив десерт.

Состојки за кора:

 • 6 белки
 • прстофат сол
 • 6 лажици шеќер
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици гриз

Состојки за фил:

 • 6 жолчки
 • 10 гр ванилин шеќер
 • 6 лажици шеќер
 • 300 мл млеко
 • 3-4 лажици густин
 • 80 гр бело чоколадо
 • 100 гр путер
 • 50 гр млеко во прав
 • 130-150 гр плазма
 • 100-200 гр малини

Состојки за декорација:

 • 200 мл слатка павлака или 80 гр шлаг во прав
 • 200 мл ладна вода
 • малини

 

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта