Рум колачи

Рум колачи

Брза подготовка, фантастичен вкус!

Состојки:

  • 110 гр путер
  • 1 јајце
  • 3 жолчки
  • 110 гр шеќер
  • 60 гр бадеми или ореви
  • 2 лажици рум
  • 110 гр брашно

Начин на подготовка:

  1. Путерот измешајте го со 1 јајце и 3 жолчки, шеќер, бадеми или ореви, 2 лажици рум и брашно, ставете во плех, посипете со бадеми. Печете околу 35 минути и пресечете по желба.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text