Вкусни колачиња од здрави состојки

Вкусни колачиња од здрави состојки

Вкусен и здрав десерт од урми…

Состојки:

  • урми
  • ореви или печени лешници
  • кокос
  • чоколадни трошки за декорација

Начин на подготовка:

  1. Во блендер измешајте околу 15-20 урми, лешници, ореви и кокос. Мешајте додека не добиете густа, но хомогена смеса.

     

  2. Доколку смесата е премногу густа додајте малку врела вода. Оставете ја смесата во фрижидер на половина час. Направете топчиња и чувајте ги во замрзнувач до сервирање.

Уживајте!

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус