Совршен десерт: Овошна торта со јагоди

Совршен десерт: Овошна торта со јагоди

Вистинско летно освежување…

Состојки за жолта кора:

 • 4 жолчки
 • 100 гр путер
 • 100 гр шеќер
 • 130 гр брашно
 • 5 лажици вода
 • 100 мл млеко
 • 1/2 прашок за печиво

Состојки за светла кора:

 • 4 белки
 • 100 гр шеќер
 • 1 лажица гуситн или брашно

Состојки за овошен дел:

 • 600 гр јагоди
 • 500 мл вода
 • 3 лажици шеќер
 • 2 пудинга од слатка павлака
 • шлаг или слатка павлака за украсување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус