Сос од чили и јогурт – по мексикански рецепт

Сос од чили и јогурт – по мексикански рецепт

Јадењата ќе бидат повкусни со овој сос.

Состојки:

 • 1/2 шолја немасен јогурт
 • 2 лажици ситно сечкан магдонос
 • 1 млад кромид (зелениот дел, ситно сечкан)
 • 1 лажичка сок од лимета
 • 1/2 лажичка мед
 • 1/4 лажичка сол
 • 1/4 лажичка чили во прав

Начин на подготовка:

 1. Во чинија со средна големина ставете ги сите состојки и добро измешајте.

   

 2. Прелијте го јадењето со лажица сос по порција и уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт