Солени переци за доручек

Солени переци за доручек

Рецепт за вкусни солени переци.

Состојки:

 • 100 гр сусам
 • 2 јајца
 • 1 чаша масло
 • 1 чаша млеко
 • 1/2 свеж квасец
 • сол
 • брашно по потреба

Начин на подготовка:

 1. Квасецот разматете го со малку топла вода, додајте масло, сол и брашно. Состојките замесете ги со раце и со сукало развлечете во облик на коцки, а потоа со нож исечете и правете переци.

   

 2. Наредете ги во плех за печење. Секое парче премачкајте го со разматено јајце и посипете со сусам. Стапчињата печете ги во загреана рерна на 200 степени дваесетина минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт