Чоколадни полнети урми: Десерт за 15 минути

Чоколадни полнети урми: Десерт за 15 минути

Едноставен, а неодолив десерт…

Состојки:

 • 100 гр мелени ореви
 • 50 гр шеќер
 • 30 мл рум
 • 60 мл млеко
 • 100 гр чоколадо за готвење за глазура

Начин на подготовка:

 1. Исечете ги урмите по должина и извадете ги коските.

   

 2. Во тенџере ставете млеко, шеќер, ореви и рум и гответе додека не згусне. Полнете ги урмите со овој фил.

   

 3. Растопете чоколадо со маргарин и масло. Секоја урма набодете ја на чепкалка и потопете во чоколадна глазура. Декорирајте по желба.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text