Њоки со брокула и лосос во кремаст сос

Њоки со брокула и лосос во кремаст сос

Лесен оброк за сите љубители на риба и тестенини.

Состојки:

 • 150 гр брокула
 • 500 гр њоки
 • маслиново малсо
 • 200 гр лосос
 • 70 гр маслинки
 • сол
 • 1 лажичка оригано
 • 250 мл павлака за готвење
 • 2 чешниња лук

Начин на подготовка:

 1. Ставете ги њоките да се готват, а додека се готват спремете и сос.

   

 2. Исечкајте лосос на коцки, па пропржете го на маслиново масло. Додајте маслинки, зготвени брокули и ставете павлака за готвење. Додајте сол и оригано. Измечете лук и гответе уште 5 минути да се соединат состојките. Сосот прелијте го преку њоките и послужете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт