Деликатесно месо: Шницли во доматен сос

Деликатесно месо: Шницли во доматен сос

Вкусни свински шницли со доматно пире.

Состојки:

 • 4 свински шницли
 • 4 домати од конзерва
 • 2 главици кромид
 • 150 гр. печурки
 • маслиново масло, сол, бибер и ловоров лист

Подготовка:

 1. Се сече кромидот, се става на загреано масло на тава, се додаваат сечени печурки и ловоров лист.
 2. Се става шолја топла вода и се ставаат зачини.
 3. Се динста 10 минути.
 4. Се пржат и шницлите на масло додека се динста зеленчукот.
 5. Се стљаваат во смесата кога ќе бидат готови, се ставаат доматите и малку шеќер.
 6. Се става топла вода една шолја.
 7. Се динстаат додека јадењето не остане на маст само.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус