Домашен сок од јагоди без конзерванс

Домашен сок од јагоди без конзерванс

Сезоната на јагоди искористете ја да направите неодолив сок…

Состојки:

  • 5 кг јагоди
  • 500 гр кристал шеќер
  • 1 лимон
  • 1,5 до 2 л вода

Начин на подготовка:

  1. Јагодите добро измијте ги, исчистете ги од петелки, иситнете ги и изблендирајте ги во блендер. Ставете во големо тенџере, додајте шеќер и сок од лимон, потоа додавајте вода до саканата густина на сокот, и гответе до првото вриење.

     

  2. Шишињата за сок загрејте ги, во топлите шишиња ставете врел сок. Добро затворете, вратете во рерна и оставете еден час на 90 степени.

Уживајте!

Деталите за подготовка поглендете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт