Сладолед со праски и павлака

Сладолед со праски и павлака

Направете вкусен сладолед со праски и со павлака.

Состојки:

  • 500 мл. павлака
  • 250 гр. кондензирано мелко
  • 2 праски
  • 1 ванилин шеќер

Подготовка:

  1. Се мијат и сечат праските, се пасираат со миксер, се става павлака и ванила.
  2. Се става млекото и се мати, се става смесата во сад со капак и се лади.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

singlepost_text