Рестован компир со колбаси

Рестован компир со колбаси

Комплетен ручек кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 600 гр компири
 • 1 главица кромид
 • 2 пара колбаси
 • масло
 • црвена пипер
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе ги компирите. Исечкајте ги на коцки.

   

 2. Кромидот исечкајте го ситно и пропржете го на масло, во тоа додајте сечкани колбаси и динстајте со кромидот 20 минути, во зависнот од тоа дали се домашни или димени.

   

 3. Додајте црвена пипер, сол, бибер, па ставете сечкан компир. Добро изедначете. Сервирајте со салата.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт