Полнети печурки – одличен нов рецепт

Полнети печурки – одличен нов рецепт

Рецепт кој ќе го обожавате! Вкусни полнети печурки.

Состојки:

 • 4-5 големи шампињони
 • 2 јајца
 • 4 листови спанаќ
 • 1 домат
 • 150 гр меко сирење
 • 2 чешниња лук
 • сол
 • 50 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Измешајте масло, три прстофати сол и лук. Со ова премачкајте ги печурките од сите страни.

   

 2. Разматете јајца, ставете исечкан спанаќ, посолете. Ставете во секоја печурка. Од горе ставете парчиња сирење и домати. Печете на 220 степени околу 25 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт