Совети за чистење микробранова печка

Совети за чистење микробранова печка

Чистењето на микробранова печка може да биде напорно и да претстваува вистински потфат.Еве неколку совети за брзо и лесно чистење на микробранова рерна:

Во микробрановата рерна ставете чинија наполнета до половина со вода, додајте лажица оцет и вклучете ја рерната на 5 минути или пократко.

Кога на ѕидовите на рерната ќе се појават капки испарена течност, соберете ги со крпа или салфета.

Исто така, микробрановата печка можете да ја исчистите и со помош на лимон. Преполовете го лимонот на половина, па двете страни ставете ги во рерната така што исечената страна ќе биде свртена на долу и додајте лажица вода. Вклучете ја рерната на неколку минути, па кога ќе се појави пареа, избришете ја внатрешната страна на микробрановата со крпа или салфета.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text