Деликатес: Полнети шампињони со кремав фил

Деликатес: Полнети шампињони со кремав фил

Направете вкусни полнети шампињони.

Состојки:

  • 500 гр. шампињони
  • 100 гр. рендано сирење
  • 100 гр. шунка
  • 50 мл. павлака
  • 1 кромид
  • масло, сол и бибер

Подготовка:

  1. Се сече кромидот и се динста на масло со шунка, па павлака.
  2. Се полнат шампињоните на кои им се сечат дршките и се редат на плех со хартија, се печат на 180 степени 10 минути.
  3. Се става потоа кашкавал и се печат уште 15 минути.

Сервирајте и уживајте во долгите и забавни муабети 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус