Згуснете го кремот за торти – Две опции за да не пропаднат десертите

Згуснете го кремот за торти – Две опции за да не пропаднат десертите

Ако правите торта или колач со крем, а тој не е доволно густ, има начин како да се згусне.

Опција А е да додадете астопено бело чоколадо ако кремот ви е редот.

Опција Б е да додадете пола лажица брашно запржена на тава, измешана со малку млеко.