Доста е од вообичаен појадок: Соленки кои веднаш ќе ги снема

Доста е од вообичаен појадок: Соленки кои веднаш ќе ги снема

Направете вкусни солени стапчиња за појадок кои веднаш ќе ги снема.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 4 жолчки
 • 150 гр. маргарин
 • 30 гр. квасец
 • ½ дл. млеко
 • 1 белка
 • сол и ким

Подготовка:

 1. Млекото се мати со сол, жолчките и растопениот маргарин се мешаат со сол и квасецот кој претходно ќе го оставиме да нарасне со малку брашно и топло млеко.
 2. Се става се во брашното и се меси меко тесто.
 3. Се удира и меси убаво и се остава еден час да се крене.
 4. Се обликуваат стапчиња соленки и се оставаат на плех со маргарин да одморат, се мечаат со белка, се става сол и ким и се печат на 200 степени додека не поруменат околу 30-40 мин.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

 

singlepost_text