Правила за снег од белки – Вака ќе добиете цврст и густ шлаг

Правила за снег од белки – Вака ќе добиете цврст и густ шлаг

Ако сакате да изматите снег од белки, тогаш треба да знаете неколку трикови.
Јајцата треба да се на собна температура, да бидат суви и чисти.
Доро е да користите пластични садови.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет