Се нарекува бело злато – Зошто треба да користиме хималајска сол

Се нарекува бело злато – Зошто треба да користиме хималајска сол

Хималјската сол е тип на сол кој треба да го изберете да ви биде на трпеза.

Таа е најчиста и најлековита сол на светот, помага за многу проблеми и затоа се препорачува во исхраната, и не залудно го носи прекарот бело злато.

Помага за регулирање на водата во телото, исфрлање на киселините и токсините, за срце и крвни садови, за бубрезите а воедно служи и за подмладување.

Таа е природен антиоксиданс, помага за крвните садови на кои им го чува здравјето, го штити бубрегот и мочниот меур, помага и за подмладување на телото.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт