Вкусни и здрави: Енергетски бомбици

Вкусни и здрави: Енергетски бомбици

Здрав десерт кој ќе ве наполни со енергија…

Состојки:

 • 200 гр суво грозје
 • 100 гр суви смокви
 • 100 гр бадеми
 • 100 гр сусам
 • 1 лажица какао
 • 1 лажица сок од лимон
 • мед по желба

Начин на подготовка:

 1. Сувото овошје исечкајте го, освен сусамот, измешајте со соск од лимон, какао и мед.

   

 2. Формирајте топчиња и извалкајте ги во мелени бадеми.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт