Најздравата намирница – Богатство на витамини и минерали

Најздравата намирница – Богатство на витамини и минерали

Една од најздравите намирници во светот е урмата и треба често да се јаде.
Урмите се цело богатство со хранливи вредности, витамини и манган, магнезиум и витамин Б6 и помагаат за многу состојби.Го подобруваат варењето на храната, помагаат за превенирање рак, се препорачуваат и за лекување на хемороиди.

Магнезиумот има антивоспалително дејство, па помагаат за намалување болки и отоци на телото.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

 

 

singlepost_text