Леден десерт во чаша

Леден десерт во чаша

Направете вкусен леден десерт во чаши.

Состојки:

  • 500 гр. замрзнати јагоди(може и малини)
  • 3-5 лажици шеќер во прав
  • 1 дл. вода
  • 200 гр. крем шлаг
  • 180 гр. кисела павлака

Подготовка:

  1. Се двојат неколку јагоди за декорација, сите се мијат и чистат убаво.
  2. Се става врз остатокот јагоди шеќерпт и водата и се остава 10 минути.
  3. Се матат со миксер потоа со шлагот и павлаката.
  4. Се става во чаши со јагоди или друго овошје горе.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет