Домашен сладолед од малини за 15 минути

Домашен сладолед од малини за 15 минути

Кога еднаш ќе го пробате, веќе нема да купувате од продавница…

Состојки:

 • 500 мл свежи или смрзнати малини
 • 150 гр шеќер
 • 375 мл слатка павлака
 • 1 лажица екстракт од ванила

Начин на подготовка:

 1. Свежите или полусмрзнати малини ставете ги во блендер и добро испасирајте ги.

   

 2. Во тенџере ставете малини, додајте шеќер и мешајте додека шеќерот не се растопи и масата не се изедначи.

   

 3. Во смесата од малини додајте слатка павлака и екстракт од ванила и сѐ добро измешајте. Смесата ставете ја во сад и оставете во замрзнувач додека целосно не стегне.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт