Пржени лепчиња полнети со шунка и кашкавал

Пржени лепчиња полнети со шунка и кашкавал

Калоричен доручек кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 6 парчиња бајат леб
 • 2 јајца
 • 50 гр лебно брашно
 • 50 гр презла
 • 100 гр шунка
 • 100 гр кашкавал
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Во чинија разматете јајца, на парче леб ставете кашкавал и шунка поклопете со друго парче леб. Извалкајте во брашно, јајца и презла.

   

 2. Пржете во масло да поруменат од двете страни и вадете ги на хартиени салфети.

   

 3. Послужете топло со јогурт или кисело млеко.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text