Мек колач со кисело млеко и какао – Од старите тетратки на нашите баби и мајки

Мек колач со кисело млеко и какао – Од старите тетратки на нашите баби и мајки

Направете колач кој е мек и вкусен, со кисело млеко и какао.

Состојки:

 • 5 јајца
 • 400 гр. кисело млеко
 • 1 лажиче сода
 • 4 шолји брашно
 • 1 шолја шеќер
 • 2 лажици шеќер во прав
 • 1 кесе прашок за пециво
 • 1 ванила
 • ½ шолји масло
 • 2 лажици какао

Подготовка:

 1. Се ставаат јајца со шеќер во сад и се меша да се стопи шеќерот.
 2. Се става кисело млеко со сода во него, и сите други состојки за колачот.
 3. Измешајте убаво да нема грутки и ставете го во калап премачкан со масло и брашно.
 4. Се пече на загреана рерна на 180-190 степени.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

 

singlepost_text