Домашен сладолед без шеќер

Домашен сладолед без шеќер

Сладоледот може да биде вкусен и без шеќер!

Состојки:

  • 500 мл слатка павлака
  • 200 гр црно чоколадо
  • 100 гр малини или некое друго овошје
  • 1 грчки јогурт

Начин на подготовка:

  1. Слатката павлака разматете ја и во неа додајте црно чоколадо и 100 гр свежи малини како и еден грчки јогурт.
  2. Во овој сладолед не се додава шеќер, а кој сака може да додаде малку шеќер во прав.
  3. Замрзнете и уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт