Печурки во млеко

Печурки во млеко

Вкусно и брзо од едноставни состојки. Послужете со месо, ориз, пире…

Состојки:

  • 300 гр шампињони
  • 3 чешниња лук
  • 300 мл млеко
  • 30 мл масло
  • 1 лажица скроб или брашно
  • малку лута или слатка пиперка
  • листови магдонос
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте шампињони, лук и пиперка. Испржете кратко на масло, додајте млеко и скроб. Измешајте па додајте ги останатите зачини. Крчкајте десетина минути со мешање.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт