Обланди со фил од вишни и бисквити

Обланди со фил од вишни и бисквити

Направете вкусни обланди со вишни.

Состојки:

  • 250 гр. маргарин
  • 500 гр. мелени бисквити
  • 500 гр. шеќер
  • 100 гр. чоколадо
  • 2 шолји вишни
  • 3 листа обланда

Подготовка:

  1. Се одмрзнуваат вишните и се чистат од семки.
  2. Се ставаат на оган маргаринот со шеќер и чоколадото со вишни заедно.
  3. Се трга кога ќе зоврие и се ставаат мелените бисквити па се премачкуваат листовите обланда.
  4. Се прави ролат и се сече.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт