Пита со готови кори, компири и праз

Пита со готови кори, компири и праз

Направете вкусна пита со компир и праз.

Состојки:

  • 1 пакување кори за пита
  • 200 мл. зовриена вода
  • 50 мл. масло
  • 2 струка праз
  • 1 кг. компир
  • 5 гр. магдонос и 2 гр. сол
  • 5 гр. бибер

Подготовка:

  1. Се премачкува првата кора во плех со врела вод аи масло, се става друга кора и се премачкува и таа, се става и трета и се мачка.
  2. Се ренда компир и се става сечен праз, сол, бибер и магдонос, по шест лажици смеса и се витка ролат.
  3. Така со сите кори кои се печат на 200 степени 30 минути.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text