Брзи колачиња со пиво – Мали топчиња за секоја пригода

Брзи колачиња со пиво – Мали топчиња за секоја пригода

Направете вкусни колачиња со пиво.

Состојки:

 • 250 мл. пиво
 • 250 гр. шеќер
 • 200 мл. масло
 • 10 гр. прашок за пециво
 • 3 шолји брашно
 • 2 кеси ванилин шеќер
 • 100 гр. ореви

Подготовка:

 1. Пивото се става во сад со шеќер и ванилин шеќер, па се врие на оган.
 2. Се лади и додава масло, брашно и прашок за пециво.
 3. Се добива средно тесто.
 4. Се прават бомбици.
 5. Се става во секое оревче до две и се редат на тепсија со хартија.
 6. Се печат на 180 степени па се става шеќер во прав.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text