Кокос бомбици

Кокос бомбици

Неодоливи кокос бомбици…

Состојки:

 • 470 гр млеко во прав
 • 300 гр шеќер
 • 250 гр путер
 • 250 мл вода
 • 200 гр кокосово брашно
 • лешник (по потреба)
 • кокосово брашно за посипување

Начин на подготовка:

 1. Карамелизирајте шеќер и вода, додајте путер и 200 гр кокосово брашно. Измешајте со лажица и оставете да се излади.

   

 2. Во млаката смеса додајте млеко во прав, добро измешајте и оставете да се излади.

   

 3. Правете топчиња, во кои ќе ставате по еден печен и излупен лешник и истите извалкајте ги во кокосово брашно.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт