Компир деликатес – Ручек кој често ќе го правите

Компир деликатес – Ручек кој често ќе го правите

Нешто повкусно и од печени или пржени компири и од пита.

Состојки:

  • 4 компири
  • 4 јајца
  • 1 кромид
  • 50 мл. маслиново масло и малку сол

Подготовка:

  1. Се лупат и ситно се сечат компирите, па се пржат на маслиновото масло со кромидот кој треба да е ситно сечен.
  2. По десетина минути се готови компирите и се цедат од маслото со лукот.
  3. Се ставаат во сад со изматени јајца и сол, зачини по вкус и се враќа тавата со малку маслиново масло на оган со смесата во неа.
  4. Се вари вака 5-10 минути.
  5. Се превртува и пече и од другата страна.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт