Колач со чоколадна глазура и суви кајсии

Колач со чоколадна глазура и суви кајсии

Направете колач со какао и суви кајсии.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 ½ шолји шеќер
 • 1 шолја брашно
 • 1 шолја кисело млеко
 • ½ шолји масло
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 2 лажици какао
 • 100 гр. суви кајсии ситно сечени

Глазура:

 • 125 гр. маргарин
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици млеко
 • 2 лажици какао

Подготовка:

 1. Се мешаат сите состојки за колачот со сечените суви кајсии и се става во калап, се пече на 180 степени 30-40 минути.
 2. Се прави чоколадна глазура, се мешаат состојките за глазура на рингла, се меша да не загори, па се става смесата од горе.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text