Домашен лешник крем готов за 5 минути

Домашен лешник крем готов за 5 минути

Омилениот нугат крем во здрава варијанта…

Состојки:

  • 250 гр лешник
  • 2-3 лажици мед
  • 2 лажици какао
  • 6-7 лажици бадемово млеко

Начин на подготовка:

  1. Лешниците ставете ги во блендер и блендирајте додека не се претворат во смеса налик путер, потоа додајте мед и какао во прав и уште малку измешајте ја смесата.

     

  2. Бадемовото млеко додајте го лажица по лажица, додека не добиете адекватна густина.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text