Бисквит колачиња со чоколадо – Готови за брзо време

Бисквит колачиња со чоколадо – Готови за брзо време

Направете вкусни бисквит колачиња со чоколадо.

Состојки:

 • 125 гр. путер
 • 1 шолја шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 јајца
 • 3 шолји брашно
 • 1 лажиче сода
 • ½ лажички прашок за пециво
 • 1 лажиче сол
 • 50 гр. сечено чоколадо за готвење

Подготовка:

 1. Се става во длабок сад брашно со сол, сода и прашок за пециво.
 2. Се меша и остава на страна.
 3. Во друг сад се мати кремаво путерот со шеќер и ванилин шеќер, се додаваат и јајцата, па се менуваат маталките од оние за миксер, во оние за тесто, се додава брашното постепено, па чоколадото кое треба да е ситно сечено.
 4. Се прават топчиња од тестото и се редат на хартија за печење во плех, благо се притискаат, а ако сакате ставете чоколадо и од горе по избор.
 5. Се печат на загреана рерна на 180 степени додека поруменат.
 6. ВАЖНО: За шеќер треба шолја од 2 дл.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Велигденски јајца со ружички

Фарбање јајца со памук

Офарбајте јајца со весници

7 техники за фарбање јајца

Сакате совршено пржени јајца?

 

 

singlepost_text