Како да ја чувате храната и да се храните во време на Корона

Како да ја чувате храната и да се храните во време на Корона

Ви нудиме неколку корисни совети додека трае корона пандемијата, за мудро да купиувате храна и истата да ја чувате.

Не ја пакувајте врелата храна. Нека се олади прво на собна температура.

Никогаш не ги преполнувајте садовите кога треба да ги замрзнете зошто храната се шири на ладно.

Онаа храна која сакате да ја одмрзнете, ставете во од ладилник во фрижидерот доле преку ноќ.

Купувајте овошје и зеленчук и убаво мијте го.

Јадете здрава храна, многу витамини и минерали.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text