Колач ‘Брзи гонзалес’

Колач ‘Брзи гонзалес’

Ако барате нешто брзо и лесно, колач брзи гонзалес.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 13 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • 2 дл. масло
 • 2 дл. млеко
 • 15 лажици брашно

Прелив:

 • 15 лажици шеќер
 • 15 лажици вода
 • ½ коцки маргарин
 • 3 лажици какао
 • малку кокос

Подготвка:

 1. Се матат белките со шеќер и се додаваат потоа жолчки, п брашното и се мешаат и прашок за пециво со масло и млеко.
 2. Се става смесата во плех намачкан со масло и брашно.
 3. Доволно е да биде со димензии 32 на 20.
 4. Се пече на загреана рерна на 180 степени околу 15 минути.
 5. Се прави прелив, се топи се на оган освен кокос, се става врз колачот кој треба да се исече на коцки и се става кокос.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text