Не смее да ја има оваа ознака – Која проѕирна фолија е безбедна за чување храна

Не смее да ја има оваа ознака – Која проѕирна фолија е безбедна за чување храна

Кога ќе ставаме намирници во ладилникот или пак дел од ручекот кој ни останал, важно е да користиме проѕирна фолија.

Таа спречува храната да се исуши со тоа што спречува да дојде до оксидација.

Сепак, има важно правило.

Кога бирате проѕирна фолија изберете ја онаа на која пишува без ПВЦ, за да не дојде до труење со храна.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text