Мусака со мелено месо и тиквички – Рапсодија на вкусови во тава

Мусака со мелено месо и тиквички – Рапсодија на вкусови во тава

Направете вкусна мусака со тиквички и мелено месо, рапсодија на вкусови во една тава.

Состојки:

 • 500 гр. мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 3-4 лажици доматно пире (опционо)
 • 3 тиквички
 • 1 морков
 • малку путер, сол и бибер
 • 2 јајца и кисела
 • пола млеко за прелив

Подготовка:

 1. Се динста меленото месо на масло со сечен кромид и сечен лупен морков.
 2. Додадете неколку лажици доматно пире (опционо)
 3. Се става сол и бибер.
 4. Се сечат лупените тиквички по должина и се редат на дно на тава за печење со малку масло, па се става меленото месо, па пак тиквички.
 5. Горе ставете смеса од 2 јајца и кисело млеко. Ставете и пармезан по желба.
 6. Се пече на 200 степени додека порумени се убаво.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text