Лиснати погачици без квасец – вкусни и меки

Лиснати погачици без квасец – вкусни и меки

Вкусни, меки лиснати погачици без квасец. Може да се направат со прашок за печиво или сода бикарбона.

Состојки:

  • 350 гр брашно + 50 гр
  • 300 гр сирење (крем сирење или фета)
  • 250 гр путер или маргарин
  • 100 мл млеко
  • 1 лажичка сода бикарбона (може и прашок за печиво)
  • 2 јајца (1 за тестото + 1 за премачкување)
  • 1 лажичка сол
  • сусам

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт