Колач со вишни – Се топи во уста а нема месење и мака

Колач со вишни – Се топи во уста а нема месење и мака

Направете совршен колач дома со вишни.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 20 лажици шеќер
 • 20 лажици брашно
 • 20 лажици млеко
 • 20 лажици масло
 • 1 ванилин шеќер
 • 400 гр. вишни и пола прашок за пециво

Подготовка:

 1. Се става се освен вишните во сад и се мати со миксер.
 2. Се става пола смеса во подмачкан плех со малку брашно и се пече 5-10 минути да се фати кора, на 180 степени.
 3. Се ставаат вишни горе, се става остатокот од смесата и пак се пече.
 4. Кога ќе добие убава златно кафеава боја е готов.
 5. Горе може да ставите шеќер во прав.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт