Брза и едноставна подготовка: Витаминска супа од зеленчук

Брза и едноставна подготовка: Витаминска супа од зеленчук

Здрава и вкусна супа од зеленчук…

Состојки:

 • сол
 • бибер
 • магдонос
 • морков
 • карфиол
 • компир
 • домат
 • кромид
 • масло
 • пилешки бујон

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот исечкајте го на коцки, карфиолот на цветови и динстајте на масло додека не омекне.

   

 2. Залијте со пилешки бујон и оставете да се зготви. Пред послужување украсете со листови магдонос.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт