Еве како да ги избелите велигденските јајца пред бојадисување

Еве како да ги избелите велигденските јајца пред бојадисување

Еве како обичните јајца да ги направите бели и совршени за бојадисување за Велигден.Потребни ви се: 1 чаша алкохолен оцет, 1 чаша вода и јајца.

Прелијте ги јајцата со вода и оцет и оставете да се готват на умерена температура. Кога водата ќе почне да врие, намалете ја температурата на најслаба и доколку е потребно отстранете ја пената.

Оставете ги јајцата да се готват уште 10 минути. Потоа изладете ги со ладна вода.

Измијте ги јајцата под млаз вода бришејќи ги со сунѓер или крпа. Бидете внимателни за да не пукне лушпата.

Деталите погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт