Дали Корона вирусот се пренесува преку храна?

Дали Корона вирусот се пренесува преку храна?

Дали Коронавирусот, штетниот и смртоносен вирус од Вухан се пренесува преку храната?

Ова е многу деликатно прашање важно за сите нас, чиј одговор сите ги интересира.

Според Европската Агенција за безбедност на храната, не постојат докази дека Коронавирусот се пренесува преку храната, но секако бидејќи е нов и недоволно истражен вирус, сите треба да внимаваме со се.

Не постојат случаи кои ќе докажат дека Короната се пренела преку храна, но можно е да се заразиме ако заразена личност со КОВИД 19 кивне во нашата чинија или пак летне плунка од неа.

Според најновите истражувања, не се пренесува преку воздух, и не се задржува на овошје и зеленчук долго.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text