Лажни корнфлекс колачиња

Лажни корнфлекс колачиња

Направете вкусни брзи колачиња како лажен корнфлекс.

Состојки:

  • 100 гр. маргарин
  • 70 гр. чоколадо за готвење
  • 5 лажици шеќер
  • 100 гр. сусам
  • 50 гр. суво грозје
  • 20 гр. експандиран ориз

Подготовка:

  1. Се топи маргарин со чоколадо и со шеќер и со постојано мешање се додава препечен сусам со суво грозје и со експандиран ориз во боја.
  2. Се меша и трга од оган.
  3. Се вадиод смесата со лажица и се полнат корпи за колачи.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт