Здрав и хранлив доручек: Како да подготвите палента

Здрав и хранлив доручек: Како да подготвите палента

Палентата влијае добро на вашиот организам бидејќи содржи витамини и минерали.

Состојки:

  • 2,5 шолји вода
  • малку масло
  • сол
  • 1 шолја палента

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере ставете вода, масло и сол, па оставете да зоврие. Потоа полека додајте палента и брзо мешајте за да не се создадат грутки. Кога ќе згусне, намалете ја температурата и уште малку гответе на тивок оган, но цело време мешајте да не се залепи.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text