Лесен и кремаст: Мак ванила колач

Лесен и кремаст: Мак ванила колач

Супер комбинација од мак и ванила, едноставна подготовка…

Состојки за кора:

 • 5 белки
 • 5 лажици шеќер
 • 150 гр мелен мак
 • 1 лажица брашно
 • 1 прашок за печиво

Состојки за фил:

 • 5 жолчки
 • 2 кесички пудинг од ванила
 • 5 лажици шеќер
 • 600 мл млеко
 • кора од лимон
 • 150 гр путер или маргарин
 • чоколадо

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text