Брзи вафли без јајца во смесата – Супер десерт

Брзи вафли без јајца во смесата – Супер десерт

Направете брзи вафли без јајца во тестото.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 500 мл. млеко
 • ½ кеси прашок за пециво
 • 4 лажици кафеав шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 1 кесе ванила
 • 4 лажици маслиново масло

Подготовка:

 1. Се сее брашното во голем сад и се ставаат сите други состојки на средината.
 2. Се меша енергично и се остава 10 минути.
 3. Се премачкува апаратот за вафли со масло и се загрева, па се печат вафлите.
 4. Супер се со чоколадо, со крем, со сладолед, џем или нешто по избор.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text